Την 5η θέση κατέλαβε ο Κάμερον Μαραμενίδης στο Παναμερικανικό Πρωτάθλημα της Βραζιλίας

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κάμερον Μαραμενίδης στο Παναμερικανικό πρωτάθλημα Formula Kite που έγινε στην πόλη Sao Luis Maranhao στην Β. Βραζιλία το διάστημα 7 με 13 Νοεμβρίου.
Αυτός ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός, διότι αποτέλεσε πρόκριση για το Παναμερικανικό πρωτάθλημα του 2023 που θα γίνει στο Σαντιάγκο της Χιλής. Γι’ αυτό και αγωνίστηκε η αφρόκρεμα της κατηγορίας σε όλη την Αμερική.

Συνολικά έλαβαν μέρος 26 αθλητές από 13 χώρες και ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2022 Κάμερον Μαραμενίδης κατέλαβε την 5η θέση.

Αξιοσημείωτο είναι ότι στον ίδιο αγώνα έτρεξε και ο πατέρας του Ελληνα ιστιοπλόου που είναι ο προπονητής του και κατασκευαστής Kite στις ΗΠΑ.

Για όσους δεν γνωρίζουν, το 2018 ο Μαραμενίδης είχε τρέξει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεότητας και ως αθλητής των ΗΠΑ είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο. Από εκεί και πέρα σταμάτησε την ενεργό δράση κι όταν πέρασαν τρία χρόνια -όπως απαιτούν οι διεθνείς κανονισμοί – ζήτησε και πήρε επίσημα από την παγκόσμια ομοσπονδία την ελληνική αθλητική υπηκοότητα.

Έτσι, έλαβε μέρος στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στο Δρέπανο και πήρε την 1η θέση. Πρόκειται για έναν σπουδαίο ιστιοπλόο που έχει μέλλον στην Formula Kite.