Χάλκινος ο Κοκκαλάνης στο Παγκόσμιο RSX

Τεράστια επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα και κατ’ επέκταση για τον ελληνικό αθλητισμό. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της κλάσης RSX στο Καντίθ της Ισπανίας ο Βύρωνας Κοκκαλάνης κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο!

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και θα μπορούσε να ανέβει ακόμα και στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Σε κάθε περίπτωση έδειξε πανέτοιμος ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στις 10 ιστιοδρομίες που έγιναν μαζί με την κούρσα των μεταλλίων ο Κοκκαλάνης τερμάτισε 13, 1, 2, 14 (την αφαίρεσε ως τη χειρότερη), 2, 8, 3, 4, 7 και 8 (μετράνε διπλοί βαθμοί στον medal race). Έτσι, με 56 βαθμούς τερμάτισε 3ος σε σύνολο 42 σκαφών. Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ολλανδός Κ. Μπαντλόε με 22 βαθμούς και τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ιταλός Μ. Καμπόνι με 46 βαθμούς.

Στις γυναίκες η Κατερίνα Δίβαρη τερμάτισε 15η με 116 βαθμούς μεταξύ 28 σκαφών.

Πρόσφατα

Εντυπωσιακές οι πρώτες εικόνες από το Πανελλήνιο του Ν.Ο. Π. Φαλήρου

Από τον ιστορικό Ν.Ο.Παλαιού Φαλήρου και το πανελλήνιο πρωτάθλημα 420 έγινε η επανεκκίνηση της ιστιοπλοΐας και κατ’ επέκταση του ελληνικού ερασιτεχνικού αθλητισμού. Οι 60 αθλητές και αθλήτριες, τηρώντας όλα τα